Povinné ručení VW Arteon

Sportovní fastback s elegancí kupé. Spočítejte si pojištění Volkswagenu Arteon online a vyberte nabídku, která vám sedne — od 1.5 TSI po výkonný Arteon R s 235 kW a Shooting Brake.

Spočítat povinné ručení Arteon

10 pojišťoven, jedna kalkulačka

Online srovnávač povinného ručení porovná ceny od Allianz, Kooperativy, ČSOB, Generali ČP a dalších. Vyberete si tu nejvýhodnější — ať máte Arteon 2.0 TDI, 2.0 TSI 4Motion nebo Arteon R Shooting Brake.

Cena na míru vašemu Arteonu

Pojistné se počítá podle objemu motoru, výkonu, ročníku, vašeho věku, bonusů a malusů a bydliště. Na 1.5 TSI zaplatíte výrazně méně než na vrcholový Arteon R s 235 kW a pohonem 4Motion.

Sjednání během pár minut

Stačí VIN nebo SPZ a údaje o řidiči. Smlouvu dostanete e-mailem, zelenou kartu (dnes bílou) elektronicky. Bez papírování, bez návštěvy pobočky.

Kolik stojí povinné ručení na Volkswagen Arteon

Volkswagen Arteon je v Česku prémiový sportovní fastback — nástupce Passatu CC, konkurent Audi A5 Sportback nebo BMW 4 Gran Coupé. Auto pro manažery, kteří chtějí elegantní design s prostorností Passatu a sportovním projevem. Průměrná cena povinného ručení Arteonu se pohybuje okolo 5 800 Kč ročně, výrazně víc než u běžného Passatu. Důvod: silnější motorizace v základu, prémiový segment a vyšší pořizovací cena. Pokud hledáte nejlevnější povinné ručení, vyplatí se srovnat všechny pojišťovny — u Arteonu jsou rozdíly mezi pojišťovnami obvykle 25–40 %.

Cena se odvíjí hlavně od objemu, výkonu motoru a karoserie. Atmosférická 1.5 TSI vyjde nejlevněji, zatímco vrcholový Arteon R s 2.0 TSI 235 kW nebo 2.0 BiTDI 176 kW zvedne pojistné výrazně výš. Roli hraje i váš věk, bonusy za bezeškodní průběh a kraj — Praha je nejdražší, Vysočina nejlevnější.

Motorizace VW Arteon — orientační ceny povinného ručení

V kalkulačce zjistíte přesnou cenu pro váš motor. Tady je orientační přehled toho, jak se může pojistné lišit napříč nabídkou Arteonu:

Motorizace Výkon Typ Orientační PR/rok
1.5 TSI / eTSI110–125 kWbenzin / mild hybrid4 800 – 5 800 Kč
2.0 TSI140–206 kWbenzin5 800 – 8 200 Kč
2.0 TSI 4Motion140–206 kWbenzin 4×46 200 – 8 600 Kč
2.0 TDI110–147 kWdiesel5 200 – 6 800 Kč
2.0 TDI 4Motion147–176 kWdiesel 4×45 800 – 7 600 Kč
2.0 BiTDI 4Motion176 kWdiesel 4×46 400 – 8 200 Kč
1.4 TSI eHybrid160–180 kWplug-in hybrid5 600 – 7 200 Kč
Arteon R 2.0 TSI235 kWbenzin 4Motion8 200 – 10 800 Kč

Orientační rozpětí pro řidiče s běžnými bonusy. Skutečnou cenu pro váš konkrétní vůz spočítáte v online kalkulačce.

Generace a varianty VW Arteon

Arteon se vyráběl v jediné generaci od roku 2017 do 2024, ale prošel zásadním faceliftem v roce 2020, který mu přinesl novou variantu Shooting Brake (kombi). Pro výpočet pojištění je rozhodující ročník výroby a karoserie:

Fastback

Arteon Fastback

2017–2020

První varianta — pětidveřový sportovní fastback, který nahradil Passat CC. Postaven na platformě MQB sdílené s Passatem B8. Motory 1.5 TSI, 2.0 TSI (140–206 kW), 2.0 TDI (110–176 kW BiTDI). Sportovní design s rámečky bez dveří a širokou maskou napříč přídí.

Facelift

Arteon facelift

2020–2024

Faceliftová verze přinesla nové LED matrix světlomety IQ.LIGHT, modernizovaný digitální kokpit, plug-in hybrid eHybrid (180 kW) a klíčovou novinku — variantu Shooting Brake. Zároveň debutoval vrcholový Arteon R s 235 kW.

Shooting Brake

Arteon Shooting Brake

2020–2024

Kombi varianta s elegantní siluetou kupé — odpověď na Audi RS4 Avant nebo Mercedes CLA Shooting Brake. Kufr až 565 litrů (po sklopení 1 632 litrů), zachovaný sportovní vzhled. Pro pojišťovny je v rámci modelu hodnocena podobně jako Fastback.

R-Line

Arteon R-Line

výbavová úroveň

Sportovní výbavový stupeň s odlišným designem nárazníků, 19" alukoly Rosario, sportovními sedadly a tmavě zatónovanými sklem. Dostupný u většiny motorizací. Pro pojištění je R-Line jako výbavová úroveň zohledněna jen v havarijním pojištění (vyšší pořizovací cena).

Arteon R

Arteon R

2020–2024, vrcholný model

Sportovní vrchol řady s 2.0 TSI motorem (235 kW), pohonem 4Motion s torque vectoringem a Akrapovič výfukem (volitelně). Z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy, maximální rychlost 250 km/h omezeno elektronicky. Pojistné je u Arteonu R jedno z nejdražších mezi VW vůbec.

Konec výroby

Po Arteonu

2024: konec, ID.7 a Passat B9

Volkswagen ukončil výrobu Arteonu v roce 2024. Místo něj nabízí v segmentu prémiový elektrický ID.7 (sedan a kombi varianta Tourer) a nový Passat B9 Variant. Pojišťovny dál Arteony běžně pojišťují, dostupnost náhradních dílů zůstává plně zachována.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení Volkswagenu Arteon

Pojišťovny nemají jednotný ceník. Každá počítá pojistné podle vlastního modelu, ale obecně se zohledňují tyto faktory:

  • Objem a výkon motoru — nejsilnější faktor. Mezi 1.5 TSI a Arteonem R je v ceně pojištění klidně dvojnásobný rozdíl.
  • Pohon 4Motion — pohon všech kol přidá ročně 400–800 Kč jen z titulu pohonu. U Arteonu je 4Motion typicky u silnějších verzí (BiTDI, R), kde je integrální součástí vozu.
  • Stáří vozu — paradoxně u starších Arteonů cena někdy stoupá, protože pojišťovny počítají s vyšším rizikem mechanických závad a horšími pasivními bezpečnostními prvky.
  • Věk řidiče — řidiči pod 30 let mají statisticky 50 nehod na 1 000 vozů, průměr je 33. Mladí řidiči Arteonu R bývají jednou z nejdražších skupin vůbec.
  • Bonusy a malusy — za bezeškodní průběh dostanete až 50% slevu. Po nehodě se naopak může bonus změnit v malus.
  • Bydliště — řidiči v Praze platí v průměru o 2 000 Kč víc ročně než v Pardubickém kraji nebo na Vysočině.
  • Pořizovací cena — Arteon startoval na 1,1 milionu Kč, Arteon R přesahoval 1,5 milionu Kč. To se promítá hlavně do havarijního pojištění.
  • Karoserie (Fastback vs. Shooting Brake) — pro povinné ručení je rozdíl minimální, ale Shooting Brake má v havarijním pojištění o 200–400 Kč ročně vyšší sazbu kvůli vyšší pořizovací ceně.

Havarijní pojištění Arteonu — vyplatí se?

U Volkswagenů Arteon si havarijní pojištění sjednává 32 % majitelů — vyšší podíl než u běžného Passatu (15 %), ale méně než u prémiového Touaregu (52 %). Důvod je v pořizovací hodnotě — Arteon startoval na 1,1 milionu Kč, u Arteonu R Shooting Brake mohl jít přes 1,7 milionu Kč. Při této hodnotě je havarijní pojištění klíčové, zvlášť pokud auto stále splácíte. Průměrná cena havarijního pojištění Arteonu vychází na 14 200 Kč ročně.

Havarijní pojištění dává smysl u všech Arteonů do stáří 7–8 let. U Arteonu R nebo verzí s plug-in hybridem eHybrid je havarijní de facto nezbytné — hodnota baterie a elektromotoru přesahuje 200 000 Kč. K havarijnímu se navíc téměř vždy přidává GAP pojištění, které dorovná rozdíl mezi pořizovací a aktuální tržní cenou v případě totální škody — u nového Arteonu se v prvních 3 letech ztrácí klidně 35–45 % hodnoty.

3 nejužitečnější připojištění pro Arteon

K povinnému ručení se vyplatí přidat několik klíčových připojištění. U Arteonu jako prémiového fastbacku jsou nejužitečnější tato tři:

Pojištění čelního skla

Velké panoramatické čelní sklo Arteonu s vyhříváním, senzory pro asistenty a HUD projekcí stojí v originále i přes 24 000 Kč. Připojištění skel typicky pokryje výměnu za 1 200–2 200 Kč ročně. Investice se vrátí už při jednom poškození kamínkem.

Připojištění střetu se zvěří

Arteon je často využíván k delším cestám po dálnicích a venkovských silnicích, kde je riziko srážky se zvěří vyšší. Náraz do srny u Arteonu znamená opravu předního nárazníku, matrix světlometu, chladiče a airbagů — klidně přes 90 000 Kč. Připojištění střetu se zvěří to celé pokryje za pár stokorun ročně.

Pojištění proti krádeži a GAP

Arteon je díky prémiovému postavení a sportovnímu vzhledu častější cíl zlodějů než běžný Passat. GAP pojištění navíc dorovná v případě totální škody rozdíl mezi pořizovací a tržní cenou — u Arteonu, který v prvních letech rychle ztrácí hodnotu (až 45 % za 3 roky), jde o klíčové krytí. Cena bývá kolem 1 800–3 200 Kč ročně.

Specialita Arteonu: nástupce Passatu CC, Shooting Brake a Arteon R

Arteon má řadu specifik, která ho odlišují od ostatních VW modelů a ovlivňují i pojištění:

  • Nástupce Passatu CC — Arteon vznikl jako přímý nástupce Passatu CC, ale na rozdíl od něj je samostatný model, ne výbavová varianta Passatu. Pro pojišťovny to znamená vlastní rizikovou kategorii — Arteon má obvykle o 600–1 000 Kč ročně vyšší pojistné než srovnatelný Passat kvůli prémiovému postavení a silnějším motorizacím.
  • Arteon R — vrcholný model s 2.0 TSI a 235 kW, pohonem 4Motion s torque vectoringem. Patří mezi nejdražší střední třídu VW na pojištění vůbec. Konkurence v segmentu: Audi S5 Sportback, BMW M340i, Mercedes-AMG C 43.
  • Arteon Shooting Brake — kombi varianta dostupná po faceliftu 2020. Spojuje sportovní design s praktičností kombi (kufr 565 / 1 632 litrů). U pojišťoven se hodnotí podobně jako Fastback, ale havarijní pojištění je o 5–8 % dražší kvůli vyšší pořizovací ceně.
  • Arteon eHybrid — plug-in hybrid s 1.4 TSI a elektromotorem (celkem 180 kW). Některé pojišťovny dávají na PHEV slevu (typicky Direct, Allianz). Daňově výhodný pro firemní vozy díky nízkým emisím CO2.
  • Konec výroby a alternativy — Volkswagen ukončil výrobu Arteonu v roce 2024. Pokud zvažujete přechod na novější model, koukejte na elektrický VW ID.7 (oficiální nástupce) nebo nový Passat B9 Variant. Sourozenecká alternativa od koncernu je Škoda Superb — méně sportovní, ale prostornější.
  • Sportovní vůz pro mladé řidiče — Arteon R je oblíbený mezi mladšími manažery do 35 let. Pro tuto skupinu je pojištění výrazně dražší (mladí řidiči + sportovní vůz = nejdražší kombinace). Doporučujeme uvádět spolurabita s vyšší zkušeností, pokud je to možné.

Jak sjednat povinné ručení Volkswagenu Arteon online

1

Zadejte SPZ nebo VIN

Stačí zadat značku a model Volkswagen Arteon, kalkulačka většinu technických údajů — objem, výkon, palivo, rok výroby — natáhne automaticky z registru.

2

Doplňte údaje o řidiči

Věk, PSČ bydliště, bezeškodní průběh v měsících. Tyto údaje rozhodují o ceně stejně jako parametry vozu.

3

Porovnejte nabídky

Kalkulačka zobrazí ceny od 10 pojišťoven s rozdíly klidně i tisíce korun. Vyberete kombinaci ceny, limitů a připojištění, která vám sedne.

4

Sjednejte online

Smlouvu dostanete e-mailem, zaplatíte převodem nebo kartou. Pojištění je platné typicky druhý den, bílou kartu obdržíte elektronicky.

Výpověď stávajícího pojištění Arteonu

Pokud máte povinné ručení Arteonu sjednané jinde a chcete přejít, máte několik způsobů, jak smlouvu ukončit. Detailní postup a vzory najdete na stránce výpověď povinného ručení.

1

Ke konci pojistného období

Výpověď je nutné doručit nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Nejčastější způsob ukončení.

2

Při změně pojistného

Pokud pojišťovna zvýší cenu, máte právo smlouvu vypovědět do 1 měsíce od oznámení o změně.

3

Při změně vlastníka

Když Arteon prodáte nebo koupíte, smlouva zaniká automaticky. Více v článku o přepisu vozidla.

4

Po pojistné události

Do 3 měsíců po likvidaci máte právo smlouvu vypovědět. Týká se i řešení dopravní nehody.

5 800 Kč průměrné PR Arteonu / rok
14 200 Kč průměrné havarijní Arteonu / rok
32 % majitelů Arteonu má havarijní
7 let výroby Arteonu (2017–2024)

Časté dotazy k pojištění VW Arteon

Kolik stojí povinné ručení na Volkswagen Arteon?

Průměrně 5 800 Kč ročně, ale rozpětí je široké — od 4 800 Kč u základní 1.5 TSI verze až po 10 800 Kč u Arteonu R s 235 kW. Konkrétní cenu pro váš motor a profil řidiče spočítáte v online kalkulačce.

Je Arteon dražší na pojištění než Passat?

V průměru ano, o 600–1 000 Kč ročně. Důvodem je prémiové postavení Arteonu, silnější motorizace v základní řadě, vyšší pořizovací hodnota a sportovnější rizikový profil řidičů. U srovnatelných motorů (např. 2.0 TDI 110 kW) je rozdíl menší — řádově 300–500 Kč.

Vyplatí se havarijní pojištění na Arteon?

U vozů do stáří 5–7 let jednoznačně ano. Pořizovací cena Arteonu startovala na 1,1 milionu Kč, u Arteonu R přesahovala 1,5 milionu Kč. Při této hodnotě by jakákoliv větší škoda znamenala obrovskou ztrátu. Doporučujeme havarijní all-risk varianty s GAP pojištěním. 32 % majitelů Arteonu má havarijní — vyšší podíl než u Passatu.

Jaký je rozdíl mezi Fastback a Shooting Brake u pojištění?

U povinného ručení je rozdíl minimální — pojišťovny obě karoserie hodnotí podobně. V havarijním pojištění je Shooting Brake o 5–8 % dražší kvůli vyšší pořizovací ceně. Při srovnání nabídek vždy uveďte přesnou karoserii (Fastback nebo Shooting Brake), aby výpočet odpovídal skutečnosti.

Můžu pojistit Arteon i přesto, že se už nevyrábí?

Ano, všechny pojišťovny nabízejí povinné ručení i pro Arteony, výroba modelu na pojištění nemá vliv. Náhradní díly k Arteonu jsou stále plně dostupné, servis u VW autorizovaných dealerů funguje normálně. Pojistné se průběžně přizpůsobí skutečné tržní hodnotě vozu, která s časem klesá.

Jak ovlivňuje pojištění výbava R-Line?

R-Line je pouze výbavová úroveň, která nemá vliv na výkon motoru — proto u povinného ručení není rozdíl. V havarijním pojištění se R-Line projeví o 200–500 Kč ročně dráž kvůli vyšší pořizovací ceně (sportovní nárazníky, 19" alukola, sportovní sedadla). Při sjednání udejte verzi přesně, ať vám pojišťovna nezačne plnění odpírat.

Související pojištění a články

Spočítejte si povinné ručení VW Arteon za 2 minuty

Online kalkulačka porovná ceny od 10 pojišťoven a najde nejvýhodnější nabídku pro váš konkrétní Arteon. Zadání trvá pár vteřin, srovnání je nezávazné.

Spočítat povinné ručení Arteon