Povinné ručení VW Tayron
Nový sedmimístný SUV — nástupce Tiguan Allspace. Spočítejte si pojištění Volkswagenu Tayron online a vyberte nabídku, která vám sedne — od 1.5 eTSI po výkonný 2.0 TSI 4Motion nebo plug-in hybrid eHybrid.
Spočítat povinné ručení Tayron10 pojišťoven, jedna kalkulačka
Online srovnávač povinného ručení porovná ceny od Allianz, Kooperativy, ČSOB, Generali ČP a dalších. Vyberete si tu nejvýhodnější — ať máte Tayron 1.5 eTSI, 2.0 TDI 4Motion nebo eHybrid s elektrickým dojezdem 100+ km.
Cena na míru vašemu Tayronu
Pojistné se počítá podle objemu motoru, výkonu, ročníku, vašeho věku, bonusů a malusů a bydliště. Na 1.5 eTSI s 110 kW zaplatíte výrazně méně než na vrcholný 2.0 TSI 4Motion s 195 kW.
Sjednání během pár minut
Stačí VIN nebo SPZ a údaje o řidiči. Smlouvu dostanete e-mailem, zelenou kartu (dnes bílou) elektronicky. Bez papírování, bez návštěvy pobočky.
Kolik stojí povinné ručení na Volkswagen Tayron
Volkswagen Tayron je nový sedmimístný SUV od konce roku 2024 — přímý nástupce Tiguan Allspace. Postaven na nejnovější platformě MQB Evo sdílené s Passatem B9, novým Tiguanem a Škodou Kodiaq II. Auto pro velké rodiny, které potřebují prostor pro 7 osob, ale nechtějí přejít na velký Touareg. Průměrná cena povinného ručení Tayronu se pohybuje okolo 5 200 Kč ročně, srovnatelně s Tiguanem. Pokud hledáte nejlevnější povinné ručení, vyplatí se srovnat všechny pojišťovny — u Tayronu jsou rozdíly mezi pojišťovnami obvykle 25–40 %.
Cena se odvíjí hlavně od objemu, výkonu motoru a typu pohonu. Atmosférická 1.5 eTSI vyjde nejlevněji, zatímco vrcholný 2.0 TSI 4Motion s 195 kW nebo plug-in hybrid eHybrid s 200 kW zvedne pojistné výrazně výš. Roli hraje i váš věk, bonusy za bezeškodní průběh a kraj — Praha je nejdražší, Vysočina nejlevnější.
Motorizace VW Tayron — orientační ceny povinného ručení
V kalkulačce zjistíte přesnou cenu pro váš motor. Tady je orientační přehled toho, jak se může pojistné lišit napříč nabídkou Tayronu:
| Motorizace | Výkon | Typ | Orientační PR/rok |
|---|---|---|---|
| 1.5 eTSI | 110 kW | benzin / mild hybrid | 4 400 – 5 400 Kč |
| 1.5 eTSI 4Motion | 110 kW | mild hybrid 4×4 | 4 800 – 5 800 Kč |
| 2.0 TSI | 150 kW | benzin | 5 200 – 6 400 Kč |
| 2.0 TSI 4Motion | 195 kW | benzin 4×4 | 6 200 – 7 800 Kč |
| 2.0 TDI | 110 kW | diesel | 4 800 – 5 800 Kč |
| 2.0 TDI 4Motion | 142 kW | diesel 4×4 | 5 600 – 6 800 Kč |
| 1.5 eHybrid | 150 kW | plug-in hybrid | 5 400 – 6 400 Kč |
| 1.5 eHybrid Performance | 200 kW | plug-in hybrid | 5 800 – 7 200 Kč |
Orientační rozpětí pro řidiče s běžnými bonusy. Některé pojišťovny dávají na PHEV slevu. Skutečnou cenu pro váš konkrétní vůz spočítáte v online kalkulačce.
Generace a verze VW Tayron
Tayron je nový model uvedený na trh v roce 2024 jako přímý nástupce Tiguan Allspace. Pro výpočet pojištění je rozhodující výbavová úroveň, počet sedadel a typ pohonu:
Tayron 2024
První generace na platformě MQB Evo sdílené s Passatem B9, novým Tiguanem a Škodou Kodiaq II. Délka 4 770 mm, 5 nebo 7 sedadel. Motorizace 1.5 eTSI, 2.0 TSI, 2.0 TDI, 1.5 eHybrid (PHEV). Modernizovaný digitální kokpit s 12,9" infotainmentem, LED matrix světlomety IQ.LIGHT, asistent Travel Assist 3.0.
Tayron 5 sedadel
Pětimístná verze s velkým kufrem 850 litrů (po sklopení 1 905 litrů). Vhodná pro rodiny, které potřebují velký prostor, ale nepotřebují třetí řadu sedadel. Pro pojištění je obvykle o 100–200 Kč ročně levnější než 7místná verze díky o něco nižší pořizovací ceně.
Tayron 7 sedadel
Sedmimístná verze s třetí řadou sedadel — 5 plně využitelných sedadel + 2 doplňková v třetí řadě. Kufr 345 litrů s aktivovanými všemi sedadly, 850 litrů s 5 sedadly, 1 905 litrů po sklopení. Pro velké rodiny nebo pro občasnou přepravu více osob.
Tayron eHybrid
Plug-in hybrid varianta s 1.5 TSI motorem a elektromotorem. Celkový výkon 150 kW (eHybrid) nebo 200 kW (eHybrid Performance). Elektrický dojezd přes 100 km podle WLTP. Některé pojišťovny dávají na PHEV slevu (typicky Direct, Allianz). Daňově výhodný pro firemní vozy.
Tayron 4Motion
Verze s pohonem všech kol — k dispozici u 1.5 eTSI, 2.0 TSI a 2.0 TDI. Vhodné pro horské oblasti a zimní provoz. Pojistné je o 400–800 Kč ročně dražší než u 2WD verzí. U 2.0 TSI 4Motion s 195 kW je 4Motion standardní výbava.
Sourozenecká auta
Tayron sdílí platformu MQB Evo s novým Tiguanem (od 2024), Passatem B9 a Škodou Kodiaq II. Nejbližší alternativa: Škoda Kodiaq — sedmimístné SUV se sdílenou platformou, obvykle o 30 000–80 000 Kč levnější.
Co ovlivňuje cenu povinného ručení Volkswagenu Tayron
Pojišťovny nemají jednotný ceník. Každá počítá pojistné podle vlastního modelu, ale obecně se zohledňují tyto faktory:
- Objem a výkon motoru — silný faktor. Mezi 1.5 eTSI 110 kW a 2.0 TSI 4Motion 195 kW je v ceně pojištění klidně 2 000 Kč ročně rozdíl.
- Typ pohonu (2WD vs. 4Motion) — pohon všech kol přidá ročně 400–800 Kč jen z titulu pohonu. U Tayronu je 4Motion dostupný u většiny motorizací.
- Počet sedadel (5 vs. 7) — pojišťovna v kalkulačce nezohledňuje počet sedadel u povinného ručení, ale u úrazového pojištění posádky to hraje roli — větší počet sedadel obvykle znamená vyšší pojistnou částku.
- Stáří vozu — Tayron je nový model od konce 2024, takže všechny kusy jsou maximálně 2 roky staré. Pojistné je v této fázi určováno hlavně pořizovací cenou a výkonem.
- Věk řidiče — řidiči pod 30 let mají statisticky 50 nehod na 1 000 vozů, průměr je 33. Tayron cílí na rodiny ve věku 35–55 let, kteří získají výhodnější cenu.
- Bonusy a malusy — za bezeškodní průběh dostanete až 50% slevu. Po nehodě se naopak může bonus změnit v malus.
- Bydliště — řidiči v Praze platí v průměru o 2 000 Kč víc ročně než v Pardubickém kraji nebo na Vysočině.
- Pořizovací cena — Tayron startuje na 950 000 Kč, u verze 2.0 TSI 4Motion R-Line nebo eHybrid Performance přesahuje 1,5 milionu Kč. To se promítá hlavně do havarijního pojištění.
Havarijní pojištění Tayronu — vyplatí se?
U Volkswagenů Tayron si havarijní pojištění sjednává 50 % majitelů — vysoký podíl, srovnatelný s Tiguanem (48 %) a ID.4 (50 %). Důvody jsou jasné: vysoká pořizovací cena Tayronu (950 000 – 1 500 000 Kč), drahé moderní díly (LED matrix světlomety, digitální kokpit, asistenční systémy) a fakt, že většina nových Tayronů jezdí na úvěr nebo leasing, což havarijní de facto vyžaduje. Průměrná cena havarijního pojištění Tayronu vychází na 13 800 Kč ročně.
Havarijní pojištění dává jednoznačný smysl u všech Tayronů. Jako nový model s vysokou pořizovací cenou by jakákoliv větší škoda znamenala obrovskou ztrátu. Doporučujeme havarijní all-risk varianty s GAP pojištěním. K havarijnímu se navíc téměř vždy přidává GAP pojištění, které dorovná rozdíl mezi pořizovací a aktuální tržní cenou v případě totální škody — u nového Tayronu se v prvních 3 letech ztrácí klidně 30–40 % hodnoty.
3 nejužitečnější připojištění pro Tayron
K povinnému ručení se vyplatí přidat několik klíčových připojištění. U Tayronu jako rodinného sedmimístného SUV jsou nejužitečnější tato tři:
Pojištění čelního skla
Velké čelní sklo Tayronu s vyhříváním, senzory pro asistenty Travel Assist 3.0 a HUD projekcí stojí v originále i přes 22 000 Kč. Připojištění skel typicky pokryje výměnu za 1 200–2 200 Kč ročně. Investice se vrátí už při jednom poškození kamínkem.
Připojištění střetu se zvěří
Tayron se kvůli velikosti a 4Motion často využívá k cestám do hor, na chalupu i mimo zpevněné cesty. Riziko srážky se zvěří je u něj vyšší než průměr. Náraz do srny u Tayronu znamená opravu předního nárazníku, matrix světlometu, chladiče a airbagů — klidně přes 100 000 Kč. Připojištění střetu se zvěří to celé pokryje za 500–1 000 Kč ročně.
Úrazové pojištění posádky
Tayron typicky vozí celou rodinu — až 7 osob včetně dětí. Úrazové pojištění posádky se v případě dopravní nehody postará o všechny ve voze — ne jen o řidiče. Cena bývá kolem 500–1 000 Kč ročně a u sedmimístných SUV jde o klíčové doplnění.
Specialita Tayronu: nástupce Tiguan Allspace, eHybrid a 7 sedadel
Tayron má řadu specifik, která ho odlišují od ostatních VW SUV a ovlivňují i pojištění:
- Nástupce Tiguan Allspace — Tayron přímo nahrazuje Tiguan Allspace (2017–2024). Volkswagen se rozhodl pro samostatný název, aby model nebyl zaměňován s běžným Tiguanem. Mechanicky a technicky jsou Tayron a nový Tiguan velmi podobné — sdílí motorizace a platformu MQB Evo. Hlavní rozdíl: Tayron má prodloužený rozvor pro třetí řadu sedadel.
- eHybrid s elektrickým dojezdem 100+ km — Tayron eHybrid je jeden z prvních VW SUV s plug-in hybridem schopným elektrického dojezdu přes 100 km podle WLTP. To je výrazně víc než starší PHEV verze (50 km). Vhodné pro kombinaci elektrické městské jízdy a benzinového dálničního provozu. Některé pojišťovny dávají na PHEV slevu 5–15 %.
- 7 sedadel pro velké rodiny — Tayron je dnes jedinou možností v aktuální nabídce VW pro sedmimístné SUV (po ukončení výroby Tiguan Allspace v 2024). Třetí řada sedadel je vhodná pro občasnou přepravu více osob — pro každodenní používání jsou plně využitelná pouze první dvě řady. Konkurence: Škoda Kodiaq, Hyundai Santa Fe, Kia Sorento.
- Sourozenecká auta na MQB Evo — Tayron sdílí platformu s novým Tiguanem (2024), Passatem B9 a Škodou Kodiaq II. Nejbližší alternativa: Škoda Kodiaq — sedmimístné SUV se sdílenou platformou, obvykle o 30 000–80 000 Kč levnější s podobnými motorizacemi. Pojistné je u Kodiaqu obvykle o 200–400 Kč ročně nižší.
- Velký kufr 850 litrů — i v 5místné variantě má Tayron 850 litrů kufru, což ho řadí mezi praktičtější rodinné SUV. Po sklopení sedadel jde až o 1 905 litrů. Pro pojištění to nemá přímý vliv, ale ukazuje, že Tayron cílí na rodiny s důrazem na praktičnost.
- Konkurence v segmentu — Tayron konkuruje Škodě Kodiaq, Hyundai Santa Fe, Kia Sorento, Mazdě CX-80, Toyotě Highlander. Pojistné je u nich obvykle podobné — rozdíly jsou hlavně v základní výbavě a slevách jednotlivých pojišťoven na konkrétní značky.
Jak sjednat povinné ručení Volkswagenu Tayron online
Zadejte SPZ nebo VIN
Stačí zadat značku a model Volkswagen Tayron, kalkulačka většinu technických údajů — objem, výkon, palivo, rok výroby — natáhne automaticky z registru.
Doplňte údaje o řidiči
Věk, PSČ bydliště, bezeškodní průběh v měsících. Tyto údaje rozhodují o ceně stejně jako parametry vozu.
Porovnejte nabídky
Kalkulačka zobrazí ceny od 10 pojišťoven s rozdíly klidně i tisíce korun. Vyberete kombinaci ceny, limitů a připojištění, která vám sedne.
Sjednejte online
Smlouvu dostanete e-mailem, zaplatíte převodem nebo kartou. Pojištění je platné typicky druhý den, bílou kartu obdržíte elektronicky.
Výpověď stávajícího pojištění Tayronu
Pokud máte povinné ručení Tayronu sjednané jinde a chcete přejít, máte několik způsobů, jak smlouvu ukončit. Detailní postup a vzory najdete na stránce výpověď povinného ručení.
Ke konci pojistného období
Výpověď je nutné doručit nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Nejčastější způsob ukončení.
Při změně pojistného
Pokud pojišťovna zvýší cenu, máte právo smlouvu vypovědět do 1 měsíce od oznámení o změně.
Při změně vlastníka
Když Tayron prodáte nebo koupíte, smlouva zaniká automaticky. Více v článku o přepisu vozidla.
Po pojistné události
Do 3 měsíců po likvidaci máte právo smlouvu vypovědět. Týká se i řešení dopravní nehody.
Časté dotazy k pojištění VW Tayron
Kolik stojí povinné ručení na Volkswagen Tayron?
Průměrně 5 200 Kč ročně, ale rozpětí je široké — od 4 400 Kč u základní 1.5 eTSI verze až po 7 800 Kč u 2.0 TSI 4Motion s 195 kW. Konkrétní cenu pro váš motor a profil řidiče spočítáte v online kalkulačce.
Je Tayron dražší na pojištění než Tiguan?
Velmi mírně ano, o 200–400 Kč ročně. Tayron je o 10 cm delší než nový Tiguan a má vyšší pořizovací cenu díky 7sedadlové verzi a větší celkové výbavě. U srovnatelných motorů (např. 2.0 TDI 4Motion) je rozdíl minimální. Mechanicky jsou Tayron a Tiguan v podstatě dvojčata — sdílí stejnou platformu MQB Evo a motorizace.
Vyplatí se havarijní pojištění na Tayron?
Jednoznačně ano. Pořizovací cena Tayronu startuje na 950 000 Kč, u verze 2.0 TSI 4Motion R-Line nebo eHybrid Performance přesahuje 1,5 milionu Kč. Drahé moderní díly (LED matrix světlomety, digitální kokpit, asistenční systémy) znamenají, že havarijní pojištění je pro Tayron prakticky nezbytné. 50 % majitelů Tayronu má havarijní — vysoký podíl srovnatelný s ID.4 nebo Tiguanem.
Můžu pojistit i plug-in hybrid Tayron eHybrid?
Ano, všechny pojišťovny v kalkulačce nabízejí povinné ručení i pro Tayron eHybrid. Některé (Direct, Allianz) dávají na PHEV slevu 5–15 %. Pojistné je díky vyššímu výkonu (150–200 kW) o 10–20 % vyšší než u 1.5 eTSI, ale srovnatelné s 2.0 TSI verzí. Havarijní pojištění je u eHybridu dražší kvůli ceně baterie a elektromotoru.
Liší se cena pojištění mezi 5 a 7 sedadly?
U povinného ručení rozdíl není — pojišťovny nezohledňují počet sedadel. V havarijním pojištění je 7místná verze o 100–200 Kč ročně dražší díky o něco vyšší pořizovací ceně. U úrazového pojištění posádky je rozdíl výraznější — větší počet sedadel obvykle znamená vyšší pojistnou částku za stejnou cenu.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním Tayronu a Škody Kodiaq?
Tayron a Škoda Kodiaq sdílí platformu MQB Evo a podobné motorizace. Pojistné se liší minimálně, řádově ve stovkách korun. Kodiaq je obvykle o 200–400 Kč ročně levnější díky nižší pořizovací ceně. Pokud zvažujete obě varianty, koukněte na povinné ručení Škoda Kodiaq jako srovnání.
Související pojištění a články
- Povinné ručení VW Tiguan — sourozenec na stejné platformě MQB Evo, 5místné SUV
- Povinné ručení VW Passat — sedan/kombi sourozenec ze stejné platformy
- Povinné ručení Škoda Kodiaq — sourozenec ze stejného koncernu, sedmimístná alternativa
- Havarijní pojištění — nezbytné pro nový Tayron
- GAP pojištění — chrání před ztrátou hodnoty u nového Tayronu
Spočítejte si povinné ručení VW Tayron za 2 minuty
Online kalkulačka porovná ceny od 10 pojišťoven a najde nejvýhodnější nabídku pro váš konkrétní Tayron. Zadání trvá pár vteřin, srovnání je nezávazné.
Spočítat povinné ručení TayronPorovnáváme nabídky pojišťoven